ru | ua | en Про дім
 
   
   
 
МУЗЕЙ
 
- Новини
- Про музей
- Про дім
- Статті про музей
- Виставки
 
БУЛГАКОВ
 
ФОНД
 
НОВИНИ
 
ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК
 
 
КОНТАКТИ
 

 

 

 

 

 

Музей М.Булгакова

Андріївський узвіз, № 13
Київ-70 

04070

Україна

Телефон: (044) 425-31-88

працює з 10:00 до 18:00 (каса до 17:00)

у понеділок з 10:00 до 12:00 - санітарна перерва

У святкові та вихідні дні перед відвідуванням

музею  дзвоніть за тел 425-31-88!!!

вихідний день - середа

 

Нагадуємо, що 15 травня 2011 року в День народження М.Булгакова, відбулася презентація книги «М.Булгаков. Київське ехо ».
Укладачі - Анатолій Кончаковський, перший директор музею та Світлана Ноженко, старший науковий співробітник. У книзі представлені сюжетні тексти і «осколки» спогадів авторів з кола Булгакових, які допомагають зібрати мозаїчне панно - портрет видатного Майстра в київському обрамленні. Смислова домінанта збірки - роздуми про вічні загальнолюдського звучання цінностях в булгаковському переломленні. Ключові слова: родина, рід, родина, прекрасне Місто, будинок - символ, радісне дитинство, ностальгічна пам'ять. Книга повертає нас до традицій булгаковського покоління, яке зуміло зберегти спадкоємний зв'язок в складний час після "великого і страшного" ​​1917 року

Книга "Михайло Булгаков. Київське ехо" продається тільки в музеї

Книга була створена при активній підтримці і допомозі нашого спонсора УкрСиббанк BNP Paribas Group


 

 

Фонд спріяння діяльності музею М.Булгакова в УкрСиббанк BNP Paribas Group

 
 

Не музей – Дім

Літературно-меморіальний музей М.Булгакова створено в 1089 р. на правах відділу Музею історії м. Києва.
Ще за життя Булгакова Б.Пастернак назвав його «явищем незаконним». Так само і його музей, якого кияни добивалися 20 років, створено як явище за іншими законами. Адже музей в той чи інший спосіб має нагадувати свого патрона. Треба було віднайти єдине, неповторне, характерне для цієї персони рішення. Від початку було кілька неповторних прикмет:
1. Створювався музей письменника, а письменником Булгаков в Києві не був.
2. Створювався музей за відсутності колекції в професійному розумінні цього поняття.
…Але тут і починаються особливості, які лягли в основу концепції музею. Тобто, основою музею стала не колекція, а концепція. Для цього було використано «підказку» самого Булгакова, адже героїв свого першого роману, написаного в Москві «Біла гвардія», присвяченого подіям Громадянської війни на Україні – Турбіних, наш автор «оселив» не тільки в Києві, а й в будинку, в якому мешкала його сім’я (і він сам серед неї) в 1906-1919 р.р. І будинок цей зберігся. Його адреса – Андріївський узвіз, 13. Саме цей будинок, в якому з 1989 р. міститься музей, і став провідним експонатом – опорою концепції. Пам'ять Булгакова про рідне місто, про щасливі роки юності, скаліченої війною, про дивовижну сім’ю, про дім-рятівник, - мала конкретну, живу адресу, куди треба було її «прописати», перетворити на музейний текст. Цей текст, виражений вже в літературі, перетворився на сучасну форму роздумів про долю однієї, окремо взятої сім’ї, що живе у вирі кривавих подій Громадянської війни. Так виникла ідея розмістити в одному просторі семи реально існуючих кімнат одночасно дві сім'ї – Булгакових, які жили тут 13 років – і літературних, віртуальних - Турбіних. (Такий собі портрет Пушкіна з Онєгіним). Світ сім'ї Булгакових виявлено через меморіальні предмети, збирання яких вдало продовжується; світ Турбіних – через такі самі предмети, відсторонені білим кольором. Така собі театральна декорація, інша – художня реальність. Одночасне існування цих двох світів доповнює одне одного, іноді пояснює, підказує, підживляє відчуття художніх проявів потоку реальності. Цей складний музейний текст в просторі, що стає театральним, загадково-магічним, доповнюється голосом Людини від музею (не екскурсоводом), який звучить в ньому на рівні з звуками годинників, рипом меморіального паркету, запахом квітів, звуків чаювання на веранді, тощо.
Кожна з семи кімнат має свій сюжет, свою історію, яка спирається на подію роману, або якийсь важливий експонат. Так в кімнаті Єлени меморіальна сімейна ікона Казанської божої матері допомагає відтворити молитву сестри, яка вимолює життя тяжко хворого і пораненого брата, і це призводить до головної події роману – чуду воскресіння. В книжній кімнаті вдалося здійснити мрію Булгакова про власну бібліотеку. Тут представлено твори письменника на 36 мовах світу. У їдальні на пічці – сімейному вогнищі – проступає фраза, що виявляє генеральну ідею всього задуму роману: под. час Громадянської війни Київ – місто рай обертається на місто мертвих – містом пеклом. І фінальним акордом музейного твору є ідея всієї експозиції: загибелі дому в романі музей протиставляє його воскресіння, відповідно до того чуда воскресіння, яке стає можливим в просторі роману.
В кімнаті, де помер батько Булгакова, волею його сина-письменника воскресає до життя герой, alter ego Булгакова – лікар Олексій Турбін, адже мистецтво, на відміну від життя – вічне.
Музей – це не тільки експозиція, тим більше, коли він позиціонує себе як Дім. Генеральна ідея – відновлення духу дому, його свят і буднів, його працездатності, його традицій. Надзвичайним попитом користуються музейні проекти: «Чаювання на веранді», «Журфікси», дитячі «Булгаковські збіговиська», відзначання Різдва і Пасхи, «Вхід з веранди» (літературні вечори), театральні вистави, титульні свята – День народження Булгакова 15 травня та день його Ангела 21 листопада та ін.
Ведеться в музеї і наукова робота, результатами якої є статті, книги, виступи, консультування вистав та фільмів. При музеї працюють клуби, проводяться вечори, виставки, зустрічі.


К.Пітоєва
автор концепції музею

музей працює всі дні тижня, крім середи, з 10 до 18
замовлення екскурсій та довідки за телефоном 425-31-88
науковий відділ 425-52-54
сайт bulgakov.org.ua
блог bulgakovmuseumkiev.blogspot.com

 

 
     
 
© Все права защищены. Размещение материалов с данного сайта только с разрешения администрации.